Nově

zobrazit: vše | události | zápisník

zpět

14. 05. 2012 Jurodivé mindy - Stará veteš č.18

Název punkové kapely Pussy Riot je záměrně ambivalentní. Může být vztahován ke kočičce nebo k vaginálnímu vulgarismu. Ambivalentní byla i akce, kterou se dívky proslavily: Provedly v moskevském chrámu Krista Spasitele performanci, která měla vzhledem k divokému křepčení v pestrobarevných kuklách charakter rouhání. Avšak, současně byla modlitbou. Refrén písně zněl „Bogorodice Děvo, Putina progoni“ („Panno Bohorodičko, vyžeň Putina“), byl zpíván na kolenou – a bylo to míněno veskrze vážně.

Patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill, stejný starý kágébák jako Putin, typický představitel aliance autoritářského státu s církví, nárokující si společenskou dominanci, označuje akci Pussy Riot za rouhání. Přirovnává ji k loupežím, jež se v ruských chrámech tu i tam odehrávají, a žádá pro dívky sedm let vězení. Občanská veřejnost vnímá akci jako politický protest, provedený poněkud extrémními prostředky, a žádá propuštění či alespoň shovívavost.

Propuštění? Shovívavost? Cha! Málo. Rusko jako by zapomnělo na vlastní náboženské dějiny. Komu že je zasvěcen onen pestrobarevný chrám na Rudém náměstí? Vasiliji Blaženému. Kdo že byl Vasilij Blažený? Svatý jurodivý. A kdo že je jurodivý? Ten, kdo projevuje svou svatost formou provokací proti společenským normám. Ten, kdo občas poskakuje a pořvává nahatý po chrámech. Ten, kdo upozorňuje svým zdánlivým pohoršlivým rouháním na vyprázdnění „řádné“ zbožnosti. Ten, kdo nastavuje zrcadlo církevníkům i carům. Pussy Riot, vědouce to nebo ne, vstoupily svým činem do tradice svaté jurodivosti. Někteří Rusové to už také pochopili: V neděli se u chrámu konala demonstrativní modlitba za svobodu Pussy Riot – a za to, aby Bohorodička Putina vyhnala (zatím však policie vyhnala modlitebníky…). Dnes možná putinovské Rusko s požehnáním patriarchy Pussy Riot odsoudí. Jednou jim možná bude postaven chrám.